Pásy na drevo: Kalené, nekalené a karbidové zuby. Aký je v tom rozdiel?
Nie je zub ako zub. Ak budete hľadať na internete pílové pásy na drevo, zrejme najčastejšie narazíte na ponuku pásov s kalenými zubami, niekedy možno aj s nekalenými zubami. Na našom e-shope to budú pre zmenu pásy s kalenými zubami alebo s karbidovými zubami. Čo to ale znamená a aký je vlastne v typoch zubov rozdiel? Na všetko odpovieme, len čítajte ďalej…
Úplným základom sú nekalené zuby, tak sa pílové pásy na drevo vyrábali v minulosti. Pre tento typ je charakteristické, že ostrie zubov je z rovnakého materiálu ako zvyšok pásu a má teda aj rovnaké vlastnosti. Pokiaľ ide o tvrdosť, bavíme sa zhruba o hodnote 45 až 50 HRC (jednotka tvrdosti kovu). A to je problém.
Pílové pásy by totiž správne mali mať pružné telo pásu, aby vydržalo ohyby na kolesách, ale zároveň tvrdé špičky zubov, aby ostrie vydržalo dlho ostré.
Pásy s kalenými zubami (v e-shope ponúkame Flexback) majú podobné telo, ale špičky zubov sú zakalené na tvrdosť 55 až 57 HRC. Vďaka tomu by mal mať takýto pás pri rezaní mäkkého dreva zhruba trikrát väčšiu výdrž ako pásy s nekalenými zubami.
Len pre predstavu, tvrdosť čepele bežného ulamovacieho noža sa pohybuje medzi 60 až 62 HRC. Je to podobná uhlíková oceľ – tvrdá, ale pritom krehká, aby sa nôž dal ulamovať.
A konečne pílové pásy na drevo s karbidovými zubami (v e-shope ponúkame CarbideWood, kde o nich podrobnejšie píšeme). Tie sú unikátne tým, že majú na špičkách pásu z karbónovej ocele navarený ešte spekaný karbid. Tvrdosť takého materiálu činí cca 90 HRC, takže pílový pás by mal byť schopný toho narezať asi desaťkrát viac ako pás s kalenými zubami.
Pozor na názvoslovie
Pri hľadaní informácií o pílových pásoch často narazíte aj na ďalšie pojmy, napríklad na výrazy karbónový, pružinový alebo uhlíkový pás. Je dôležité uvedomiť si, čo takýto pojem vlastne označuje – v týchto prípadoch ide o materiál, z ktorého je celý pás vyrobený, všetky tri pojmy navyše označujú rovnaký typ materiálu. Inými slovami karbónový, pružinový a uhlíkový pás znamenajú jedno a to isté, len tomu každý hovorí trochu inak.
Zároveň je pravdepodobné, že ide o pásy s kalenými zubami, výnimočne môžu tieto pásy mať zuby nekalené.
Možno ste sa tiež stretli s bimetalovými pásmi. Tie sú svojou konštrukciou určené predovšetkým na kov (uhly zubov, veľkosť šranku) – na bežné spracovanie dreva sa bimetalové pásy kvôli cene príliš neoplatia, a preto ich ani na drevo neponúkame. Jedinou výnimkou je pás so šírkou 34 mm, ktorý je určený na rezanie kmeňov.
A aké zuby sa najviac osvedčili vám? Podeľte sa s nami aj s ostatnými čitateľmi o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.