Ako zistiť dĺžku pílového pásu?

Aby ste vybrali ten pravý pílový pás pre svoju pásovú pílu, potrebujete poznať jeho dĺžku. Bez tohto parametra sa nezaobídete. Ako ju zistiť? To vám teraz poradíme a navyše pridáme aj niekoľko tipov a vychytávok. Poďme si spoločne krok za krokom ukázať, ako správne dĺžku pásu zmerať. Náš návod ocenia hlavne tí, ktorí už nemajú manuál k svojmu stroju alebo kto si postavil vlastnú pásovku.

Meranie pílového pásu v celku (zvareného pásu) pomocou odvaľovania

  1. Položte pílový pás zvarom na podložku alebo na podlahu.
  2. Vedľa zvaru si na podložku urobte značku (čiarku).
  3. Odvaľujte pílový pás po podložke tak dlho, kým sa znova neobjaví zvar.
  4. Urobte na podložke druhú značku (čiarku).
  5. Zmerajte vzdialenosť medzi oboma značkami.

Pozrite sa tiež na náš nižšie priložený video návod, kde je celý postup názorne zobrazený.

Ďalšie spôsoby, ako dĺžku pásu zmerať

Odvaľovanie zvareného pásu je veľmi rýchly, jednoduchý a zároveň presný spôsob merania. Skrátka ideálny pomocník. Niekedy však môžu nastať situácie, keď takéto meranie nie sú možné. Čo v takých chvíľach? Čítajte ďalej:

  • Prasknutý pás. Jednoduchá záležitosť - natiahnite pílový pás na podložku alebo na zem a jednoducho ho zmerajte.
  • Málo miesta na podložke. V takom prípade stačí vyznačiť si na podložke metrový úsek. Pílový pás po ňom postupne na etapy posúvajte a poslednú časť, ktorá je menšia ako jeden meter, domerajte pomocou zvinovacieho metra.
  • Pílový pás chýba. Pokiaľ nemáte k dispozícii pás, vystačíte si s pásovou pílou. Na kolesá natiahnite povrázok a ten následne zmerajte. Pozor, kolesá nechajte povolené, aby mal pás rezervu pre napnutie.

A jeden tip na záver – pílové pásy nemôžu byť kvôli pravidelnému striedaniu zubov vždy na milimeter presné, naopak niekedy môžu byť až o centimeter dlhšie. Inými slovami sa nemusíte báť, že vaše meranie bude nepresné, drobná odchýlka by totiž nemala vadiť.  

Tak už máme zmerané. Čo ďalej?

Dĺžka pílového pásu je dôležitým parametrom, nie však jediným. Pokiaľ stále premýšľate, čo za pás vlastne potrebujete, mohli by vám pomôcť ďalšie rady a tipy, ako správne vybrať. A v prípade otázok sa nás neváhajte obrátiť v diskusii pod článkom.

Ak máte naopak jasno, prejdite do nášho konfigurátora. Pílové pásy v ňom môžete objednávať bez akéhokoľvek obmedzenia – pásy zvárame na mieru, a preto si poradíme so všetkými dĺžkami.

🎁 S každým pílovým pásom, ktorý si u nás objednáte, vám príde informačný štítok (poprípade aj samolepka) s QR kódom. Ten vám poslúži ako šikovný pomocník - nebudete musieť nič znova merať, pretože vďaka QR štítku budete mať presné parametre svojho pásu neustále po ruke (viac podrobností nájdete tu).

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.7
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?