Výber šírky pílového pásu na drevo

Ako správne vybrať šírku a silu pílového pásu na rezanie dreva. Poradíme vám ako na to.

vyrezávanie tvarov
vyrezávanie tvarov

 Sila pílového pásu je vlastne hrúbkou plechu - pásovina, z ktorej je pílový pás vyrobený. Pokiaľ na pílu, ktorá má malé kolesá, nasadíte príliš silný pílový pás, skrátite jeho životnosť. Zmerajte priemer kolesa, na ktorom bude pás nasadený a vydeľte číslom 500. Číslo, ktoré vám vyjde, predstavuje maximálnu silu pílového pásu, ktorý nebude na vašej píle trpieť. Príklad: koleso má priemer 420 mm (420 ÷ 500 = 0,84). Maximálna sila pílového pásu na túto pílu je teda 0,8 mm. Ak máte na pásovej píle priemer kolies menší ako 350 mm, vždy použite pílový pás so silou max. 0,65 mm (pásy š. 3-13 mm).

Šírka pílového pásu je meraná od špičky zuba po zadnú hranu. Väčšina výrobcov pásových píl uvádza rozmedzie šírok pílových pásov, pre ktoré je ich píla konštruovaná. V prípade, že si nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať v diskusii pod článkom.

Šírka pílového pásu určuje, ako sa bude pás v reze správať. Ak potrebujete robiť dlhé rovné rezy, použite čo možno najširší pílový pás. Pokiaľ chcete vyrezávať tvary - rádiusy, použite úzky pílový pás. Orientačne môžeme povedať, že s našim najmenším pílovým pásom šírky 3 mm (tento plátok je široký prakticky ako lupienková pílka) zvládnete rádius 3 mm, so stredným pásom šírky 13 mm potom vyrežete rádius 65 mm. Pás šírky 32 mm na vyrezávanie tvarov vhodný nie je a používa sa iba na rovný rez.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.3
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre
Peter Oravec
Dobrý deň, prosím Vás kúpil som pásovú pílu Parkside z lidlu a čo Vám budem vravieť, no podbieha, nepíli presne a tak ďalej. Myslíte si prosím Vás, že kúpou kvalitnejšieho pásu viem tieto chyby napraviť? Alebo je to skutočne tou pílou ako takou?

Ďakujem
SIMONDS

Dobrý deň, je to lacná hobby píla takže nie je tam všetko asi vychytané, na produktívne rezanie to nebude...

Skúste si prečítať rady napr. keď pás reže krivo v tomto článku tu

Ak máte pás hrúbky len 0,36 mm skúste hrubší - naši zákazníci si najviac obľúbili 1400x6x0,5 tpi 4 Skip a 1400x6x0,5 tpi 6 Skip
alebo širší pás 1400x10x0,5 tpi 4 Skip a 1400x10x0,5 tpi 6 Skip.

 

S pozdravom, Pavel Dudr

Máte otázku k tomuto článku?