Naša ponuka pásov zahŕňa aj niekoľko typov, ktoré je možné využiť pre tesárske pásové píly alebo sú na to dokonca priamo určené. Popíšeme, čím sa vyznačujú, ktoré vlastnosti sú najdôležitejšie a z akých možností môžete vyberať. Zo všetkého najskôr však pár slov o tesárskych pílach samotných.

tesařská pila - pilový pás
tesařská pila - pilový pás

Špeciálna tesárska pásová píla funguje tak, že s ňou počas rezania obsluha manipuluje - posúva ju po tráme a vyrezáva do neho potrebný tvar. To je zrejme najvýraznejší rozdiel oproti klasickej stolárskej pásovej píle, ktorá naopak pevne a nehnuto stojí, zatiaľ čo obsluha manipuluje s rezivom.

Najčastejšie sa tieto píly využívajú na tvarové rezanie – napríklad vyrezávanie sediel, koncov krokiev, zhlavie trámov zrubových stavieb alebo rôznych typov tesárskych trámových spojov. Na trhu nájdete niekoľko značiek, menovite napríklad Protool, Mikeska a hlavne Mafell, zrejme najznámejší stroj.

Ako vyzerajú pílové pásy pre tesárske práce

V prípade pílového pásu nehrá príliš veľkú úlohu, či obsluha manipuluje so strojom alebo s rezivom. Pre tesárske píly sa dajú preto využiť klasické pásy na drevo typu Flexback (viac o rade Flexback tu).

Na čo je ale dobré pamätať? Pílový pás musí byť v tomto prípade dostatočne úzky, aby sa s ním dal rezať rádius (pre rádius 25 mm sa najlepšie hodí šírka 8 mm, pre menší rádius pokojne šírka 6 mm). Zrejme budete potrebovať hladký rez – to sa dá dosiahnuť, avšak na úkor rýchlosti. Pre trámy do šírky 200 mm je optimálny rozstup zubov 4 TPI (teda 4 zuby na palec), prípadne aj jemnejší rozstup 6 TPI. V prípade širších trámov stojí za to vyskúšať aj 3 TPI, také rozstupy ale disponujú až pásy v šírke 10 mm.

Do niektorých typov tesárskych píl (musia mať zadné vodidlá zo spekaného karbidu, napríklad píla Mafell) je možné použiť špeciálny obojstranný pás Flexback DE, ktorý bol vyvinutý priamo pre tento špecifický spôsob rezania. Pokiaľ máte o tento pás záujem, prosím kontaktujte nás, na eshope ho neponúkame.

Obojstranný pás má na prednej strane zuby s rozstupom 4 TPI určené na rezanie a na zadnej strane vyhadzovacie zuby (tzv. spätné ozubenie), ktorými vyvádzajú piliny z rezu – vďaka tomu je vzniknutá drážka čistejšia, voľnejšia a nedochádza k zadrhávaniu pásu alebo dokonca k jeho spadnutie z kolesa. (Pri rezaní často býva potrebné s pílovým pásom zájsť do trámu, zastaviť pílu a vrátiť sa vyrezanou drážkou späť von, čo ide práve s obojstranným pásom lepšie). Tento pás tak rozhodne ocenia napríklad tí z vás, ktorí režú smrekovec.

Naše odporúčania opreté o konkrétne príklady z praxe

Výber pílového pásu je pochopiteľne nutné prispôsobiť vášmu stroju a rezu, ktorý potrebujete dosiahnuť. Po debatách s niektorými zákazníkmi vám prinášame niekoľko tipov, poprípade sa môžete so svojimi otázkami obrátiť na našich technických poradcov (kontakt).

Tesárske píly Protool SBP 285 a Mikeska RPP290 - pás Flexback 1710x8x0, 65 TPI 4 Hook

Tesárska píla Mafell Z 5 Ec - pás Flexback 1750x8x0, 65 TPI 4 Hook
pás Flexback DE 1750x8x0, 65 TPI 4/14 (obojstranný, objednávajte e-mailom)

Aké sú vaše skúsenosti s tesárskymi pásovkami? Ktoré pílové pásy sa vám osvedčili? Podeľte sa s ostatnými o svoje postrehy do komentárov pod článkom.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?