Hocikoho už to napadlo a možno aj medzi vami čitateľmi by sa niekto taký našiel – mám pásovú pílu (stroj) na drevo, tak čo keby som ju využil napríklad aj na kovový materiál alebo na oceľ? Veď predsa len stačí prehodiť pás… Také jednoduché to ale nie je – pásové píly určené na drevo sa na kovy väčšinou príliš nehodia. Vysvetlíme, prečo to tak je.

řezání oceli na pásové pile na dřevo
řezání oceli na pásové pile na dřevo

Kľúčový pojem - rýchlosť rezania

Pri rezaní je dôležité, aby zuby pílového pásu zachádzali do materiálu a odoberali z neho dostatočne veľké triesky, nielen prach. Inak by totiž zuby v materiáli príliš drhli, obrusovali by sa alebo by dokonca mohlo dôjsť k ich odlomeniu. Toto pravidlo platí rovnako pre drevo aj pre kovy.

Rozdiel je však v rýchlosti – pri rezaní dreva dosahuje pás výrazne vyššiu rýchlosť. Zatiaľ čo pre oceľ sa ideálna hodnota pohybuje v rozmedzí 60 až 120 metrov za minútu (to aby sa zub pílového pásu stihol do materiálu „zahryznúť“ a ubrať z neho triesku), pri dreve nie je výnimkou pokojne aj desaťkrát vyššia rýchlosť. A v prípade kmeňov sa rýchlosť rezania dokonca môže vyšplhať až k 3000 metrov za minútu.

Pásové píly (stroje) týmto podmienkam bývajú prispôsobené a navyše v prevažnej väčšine prípadov nedovoľujú znížiť rýchlosť pásu na úroveň vhodnú pre kovy. Aj keby teda človek nasadil na pílu správny pás, bude sa točiť príliš rýchlo a skôr sa v materiáli zničí, než aby ho kvalitne odrezal.

Riešením nie je ani zníženie rýchlosti pomocou frekvenčného meniča, pretože po takejto úprave zase stroj stratí výkon a nebude schopný pílový pás utiahnuť (pás sa bude zastavovať).

Rezanie dreva vs. rezanie kovov

Stolárske pásové píly sa vyznačujú vysokou rýchlosťou, napokon aj najmenšie píly dokážu roztočiť pás na rýchlosť 900 metrov za minútu (napríklad Parkside PBS 350 B2, Scheppach HBS 30 alebo Einhell TC-SB 200). Pri rezaní dreva platí:

  • Rýchlosť pásu sa všeobecne pohybuje od cca 370 do 1500 metrov za minútu;
  • Spravidla čím väčšia pásová píla, tým väčšia rýchlosť pílového pásu;
  • Väčšie stroje mávajú jednu, dve aj viac rýchlostí, niekedy je možné rýchlosť pásu meniť za chodu;
  • Predajcovia strojov uvádzajú ako parameter „rýchlosť rezu“ alebo „rýchlosť pílového pásu“. Pozor – niekedy môžu uvádzať otáčky za minútu, to však bývajú otáčky motora. Táto informácia teda príliš nepomôže, pretože nevieme, aký je prevod medzi motorom a hnacím kolesom.

Rezať pílovými pásmi na drevo kovový materiál teda neodporúčame. Rozhodne nie oceľ a ani neželezné kovy nie sú príliš dobrý nápad (a keď už, tak iba za určitých okolností). Pre rezanie takého materiálu platí:

  • Odporúčaná rýchlosť rezania ocele od 60 do 120 metrov za minútu;
  • Meď sa pohybuje v závislosti od tvrdosti od 80 do 400 metrov za minútu, hliník od 80 do 800 (odporúčame rezať pásom na kov bimetal);
  • Na každý zub by mal byť vytváraný tlak a rýchlosť pásu by mala umožniť zubu odobrať triesku, ktorá sa zmestí do zubovej medzery (viac v textoch - Ako vybrať pílový pás na rezanie kovov? a Odporúčané rýchlosti pre pásy na kov).

 

A aké máte skúsenosti s rezaním na pásovej píle vy? Podeľte sa s nami aj s ostatnými čitateľmi v komentároch pod týmto článkom.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?