Ako sa v tom vyznať?

Čo znamenajú údaje na pílovom páse? Ako sa v tom vyznať?

Ako sa v tom vyznať?
Ako sa v tom vyznať?

Čo znamenajú čísla a údaje na pílovom páse? Akú zvoliť veľkosť zuba a šírku? Čo znamená Hook, Regular a Skip?

V tomto článku vám pomôžeme v orientácii, čo znamenajú údaje na štítku pílového pásu, ktorý parameter musím zvoliť a ktorý je naopak pevne daný. Na fotografii vyrobeného pílového pásu vidíme popisky:

 

  1. Šírka pílového pásu: jedná sa o šírku pásoviny z ktorej je pás vyrobený, meria sa od zadnej hrany po špičku zubov. Túto hodnotu volíme podľa toho, či chceme rezať rovné rezy alebo chceme vyrezávať tvary. Široký pás je vhodný na rovný rez, úzky pás na vyrezávanie tvarov. Viac sa dozviete v našom článku ako vybrať šírku pílového pásu na drevo.
  2. Hrúbka pásoviny: Jedná sa o silu - hrúbku - pílového listu. Táto hodnota je vždy pevne spätá so šírkou uvedeného pásu a preto ju nevolíme.
  3. Dĺžka pílového pásu: Jedná sa o dĺžku zvareného pásu v milimetroch. Túto hodnotu určuje výrobca pásovej píly, je vždy pevne daná a ak objednáte inú dĺžku, nebude pás do vašej píly pasovať. U nás zvárame pílové pásy na mieru, preto sme schopní vám vytvoriť pílový pás s akoukoľvek dĺžkou.
  4. Počet zubov na palec: Jedná sa o veľkosť zubov a vzdialenosť špičiek od seba. V našom odbore je zvykom ju uvádzať ako počet zubov na jeden palec (1 palec = 2,54 cm). Čím menšie číslo, tým väčší zub. Túto hodnotu musíme zvoliť podľa toho, čo chceme rezať. Veľké priemery, napríklad masívna guľatina, trámy, hrubé dosky je potrebné rezať veľkými zubami (tpi 2, tpi 3 a tpi 4). Stredným zubom (tpi 6 a tpi 8) je vhodné rezať štandardné dosky s hrúbkou 10-25mm. A najmenšie zuby (tpi 10 a tpi 14) sú vhodné na rezanie tenkých dosiek, laminátu a preglejky do hrúbky 10mm. Viac o výbere rozstupu sa dozviete v článku výber rozstupu zubov pásu na drevo.
  5. Tvar zuba: Jedná sa o geometriu zuba, ktorá je zvolená výrobcom. Je pevne spätá s veľkosťou (rozstupom) zuba v danej šírke a preto ju nevolíme. Viac sa dočútate v článku tvar zubov u pílových pásov na drevo.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.6
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre
Peter Kucharik
Dobrý deň ,neviete mi poradiť, kde by som zohnal pilový pás na železo typ píli je JET HVBS 56cs Ďakujem
SIMONDS

Dobrý den, na tento typ pily se používá pilový pás EPIC GP 13x0,65 tpi 10/14 v délce 1640mm. Níže Vám posílám odkaz na tento pás.

Pilový pás 13x0,65 10/14

S pozdravem tým Dudr.

Máte otázku k tomuto článku?