Výber stolárskeho pílového pásu na drevo

Prečítajte si, ako vybrať stolársky pílový pás na drevo, ktorý vám bude dlho a dobre slúžiť.

Šírka a sila pílového pásu

Sila pílového pásu je vlastne hrúbkou plechu - pásoviny, z ktorej je pílový pás vyrobený. Pokiaľ na pílu, ktorá má malé kolesá, nasadíte príliš silný pílový pás, skrátite jeho životnosť. Zmerajte priemer kolesa, na ktorom bude pás nasadený a vydeľte číslom 500. Číslo, ktoré vám vyjde, predstavuje maximálnu silu pílového pásu, ktorý nebude na vašej píle trpieť. Príklad: koleso má priemer 420 mm (420 ÷ 500 = 0,84). Maximálna sila pílového pásu na túto pílu je teda 0,8 mm. Ak máte na pásovej píle priemer kolies menší ako 350 mm, vždy použite pílový pás o sile max. 0,65 mm (pásy š. 3-13 mm).

Šírka pílového pásu je meraná od špičky zuba po zadnú hranu. Väčšina výrobcov pásových píl uvádza rozmedzie šírok pílových pásov, pre ktorých je ich píla konštruovaná. V prípade, že si nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať v diskusii pod článkom.

Šírka pílového pásu určuje, ako sa bude pás v reze správať. Ak potrebujete robiť dlhé rovné rezy, použite čo možno najširšie pílový pás. Pokiaľ chcete vyrezávať tvary - rádiusy, použite úzky pílový pás. Orientačne môžeme povedať, že s našim najmenším pílovým pásom šírky 3 mm (tento plátok je široký prakticky ako lupienková pílka) zvládnete rádius 3 mm, so stredným pásom šírky 13 mm potom vyrežete rádius 65 mm. Pás šírky 32 mm na vyrezávanie tvarov vhodný nie je a používa sa iba na rovný rez.

Výběr rozstupu zubu

Rozstup zubov je udávaný ako TPI - Teeth Per Inch (zuby na palec). Jedná sa teda o počet zubov na jeden palec, čo je jednotka používaná v anglicky hovoriacich krajinách odpovedajúca 25,4 mm. Rozstup TPI 2 tak označuje vzdialenosť medzi špičkami 13 mm, rozteč TPI 14 má vzdialenosť medzi špičkami len 1,8 mm. Skrátka čím vyššie číslo, tým menší zub.

Malé zuby sú vhodné na tvrdé materiály a na čistý, jemný rez. Veľké zuby sa používajú na delenie materiálu nahrubo a na mäkké materiály. Ak použijete v reze príliš jemný zub, mezizubové medzery sa príliš zahltia pilinami a zvýši sa rezný odpor, pás nepôjde dobre do rezu a bude podrezávať ("plávať"). Pokiaľ naopak použijete príliš hrubý zub, rez bude hrubý a zuby budú vytrhávať vlákna.

Ktorý zub použiť na Váš materiál?
TPI 2, 3, 4
: Používajú sa na hrubšie až hrubé rezy s priemerom 25-100 mm.
TPI 6, 8: Ideálny zub na rezanie suchého dreva, tvrdého dreva, preglejky, plastových a kompozitných materiálov s priemerom 10-25 mm.
TPI 10, 14: Veľmi jemný zub na najjemnejšie vyrezávanie dreva, plastu a kompozitných materiálov do priemeru 10 mm a na rezanie neželezných kovov do priemeru 30 mm.

Nastavenie rýchlosti pílového pásu

Väčšina pásových píl umožňuje meniť rýchlosť pílového pásu zmenou pozície (prevodu) klinového remeňa. Niektoré drahšie píly majú variátor, ktorý umožňuje plynulé zvyšovanie a znižovanie rýchlosti pílového pásu. Najbežnejší rozsah rýchlostí na vertikálnych pásových pílach je 300-900 m/min.

Pílový pás sa na každú otáčku na pásovej píle 2× zohne a 2× narovná. Takýchto ohybov vydrží (v závislosti na šírke, napnutí a konštrukcii pásové píly) cca 15 000 - 500 000. Najmenej ohybov vydrží pás šírky 3 mm, iba 15 000 - 30 000. Znížením jeho rýchlosti na pásovej píle teda môžeme zvýšiť jeho životnosť až trojnásobne. Samozrejme tiež nie je vhodné nechávať pílu bežať naprázdno.

Nízku obežnú rýchlosť volíme najmä pri rezaní tvrdších materiálov a u jemného tvarového vyrezávania, kde nám príliš nezáleží na rýchlosti odberu triesky. Vysokú obežnú rýchlosť volíme pri hrubovacích rezoch, rezanie mäkkého materiálu a rezanie veľkých priemerov. Príliš nízka rýchlosť môže spôsobiť, že sa mezizubové medzery budú rýchlo plniť a pás nepôjde do rezu. Príliš vysoká rýchlosť pásu zbytočne skracuje životnosť pásoviny.

Špeciálne materiály

Na rezanie špeciálnych druhov materiálu (kompozitných dosiek na báze preglejok, dosiek vystužených textíliami, tehál, skla, pórobetónu, polystyrénu, textílií, penových materiálov) používame pílové pásy C-grit (tvrdé alebo otreniuvzdorné materiály) alebo pásové nože rôzneho profilu. Na rezanie polystyrénu sa používajú pílové pásy Meat & Fish (pôvodne určené na rezanie mäsa s kosťami), ktoré sa vyznačujú úzkym rozvodom zuba a malým prierezom - iba 0,16 mm na každú stranu.

Nie ste si istí svojim výberom? Alebo máte doplňujúce otázky? Obráťte sa na nás v diskusii pod článkom, radi vám so všetkým poradíme.

 

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.6
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre
Stanislav Mištrík
Dobrý deň.

Zháňam pilový pás na pozdĺžne rezanie tvrdších drevín.Výška rezu až 120 mm.Dĺžka pásu: 1720 -1750mm.
Existuje taký alebo musím zhotoviť väčšiu pílu?
Myslí.m tým dlhší pás a väčšie vodiace kolesá.
Ďakujem za odpoveď
SIMONDS

Dobrý den, doporučujeme pročíst článek AKO VYBRAŤ PÍLOVÝ PÁS NA DREVO? # 2. Pro výšku řezu do 120mm můžete použít rozteč TPI 2, 3 nebo 4 a šířku pásu největší, kterou vaše pila umožňuje. S pozdravem tým Dudr.

Jozef Surda
Dobry den posym vas mate pilovy pas 1400x6x0,5 10z na pasovu pilu hbs30 dakujem
SIMONDS

Dobrý den, přesně tato kombinace není bohužel k dispozici. Můžu ale nabídnout 1400x6x0,65 10tpi , případně jiné kombinace

https://www.simonds.sk/pilove-pasy-na-drevo/1400/6-x-0-65

S.Kolařík

igor stojkovic
Dobry vecer , mam zaujem ya pilove pasy na drevo
dim 4500x40 mm
Dakujem za odpoved
SIMONDS

Dobrý den, nejširší kmenový pás, který na našich stránkách nabízíme má 38mm. Pouze upozorňuji, že pás má sílu 1,1mm takže průměr oběžných kol pily by měl být minimálně 550mm. Níže Vám posílám odkaz na konkrétní pás.

https://www.simonds.cz/cs/pilove-pasy-na-drevo/4500/38-x-1-10

S pozdravem
Jiří Paprčka
Obchodní oddělení

Máte otázku k tomuto článku?