Ako si postaviť pásovú pílu?

Na čo je potrebné myslieť pri výrobe domácej pásovky? Na to sa pozrieme v novom článku z oblasti pílových pásov. Výroba domácej pásovej píly nie je nijako ťažká a vy to zvládnete tiež.

Nadšený chalupár, príležitostný stavbár alebo domáci kutil spravidla nepotrebujú zhotovovať drahé stroje za desiatky tisíc. Zvlášť keď im stačí narezať si drevo napríklad len niekoľkokrát do roka. Preto majú títo ľudia často vo svojich záhradách a dielňach podomácky zostavené alternatívy. Aby však mohla taká píla plnohodnotne slúžiť, musí človek pamätať na:

  • Prvky a komponenty, ktoré by ani na vlastnoručne zostavenom stroji nemali chýbať,
  • správny výber a správne nastavenie pílového pásu.

Inšpiráciu pre zostrojenie domácej pásovej píly sme hľadali priamo u našich zákazníkov, ktorí majú vlastné osvedčené postupy. A aký typ pásu vybrať alebo ako si s ním poradiť? Tak na to už sme tu my. 👍

Na čo teda pamätať pri stavaní píly?

  1. Hnacie kolesá (pásovnice) - Môžu byť oceľové či liatinové. Skvele môžu poslúžiť tiež kolesá od auta s pneumatikami, ktoré by mohli možno aj lepšie dopínať pílový pás, ktorý sa teplom rozťahuje a skracuje (nárast teploty o 15 ° C = roztiahnutie cca o 1 mm na dĺžke 5 m). Na napínacom ústrojenstve sú dôležité pružiny či pružinové podložky.
  2. Veľkosť hnacích kolies - Priemer kolies by mal byť ideálne aspoň 450 mm, radšej 550 mm. Vzhľadom k početnosti ohnutí a narovnaní pílového pásu (podľa dĺžky a rýchlosti 30 až 70 tisíc ohybov za hodinu) odporúčame voliť priemer kolies 500x väčší, než je hrúbka pásu (u úzkych pásov na kmene, ktoré majú hrúbku 0,9 alebo 1,1 mm ). Ak zvolíte malý priemer kolies, pásy vám budú praskať.
  3. Stabilné koleso, remenice, motor - Priemer remeníc by mal byť volený tak, aby rýchlosť pílového pásu predstavovala 20 až 35 m/s. Vhodný je motor s výkonom cca 5 kW.
  4. Posuvné napínacie koleso - Napína pás a je možné ním regulovať naklápanie. Naklápaním nastavíte pílový pás voči vodítkam a zaistíte, aby necestoval dopredu a nespadol.
  5. Vodiace kladky s okolesníkom alebo opornými ložiskami vzadu - Majú vodiacu funkciu a bránia tiež spadnutiu pásu. Ak sú vodiace kladky len z vrchnej strany, kladky tlačia mierne na pílový pás a držia ho v stabilnej polohe, aby neplával.
  6. Zdvíhací systém s kľučkou a meracím pravítkom - Je možné vyriešiť pomocou dvoch laniek, alebo závitových tyčí. Lanká sú jednoduchšie na výrobu, je ale treba dôkladne strážiť vodorovné postavenie píly a namotávať lanká na valec rovnomerne. Pri systéme dvoch závitových tyčí zaručuje súmerné zdvíhanie stroja reťaz. Ozubené koliesko s kľučkou určuje konštantný posuv pásu (napr. 1 zub na koliesku = 1 mm posunutie pásu dole alebo hore), západka zase zadržiava stroj v danej polohe. Pozor - vibráciami stroja nesmie dochádzať k jeho samovoľnému padaniu.
  7. Chladenie pílového pásu - Celkom jednoduchá, ale dôležitá vec. Bez chladenia vám totiž nepôjde práca tak dobre. Stačí nad pílu umiestniť kanister s kohútikom a hadičkou. Vodu je potrebné doviesť k pásu tak, aby naň stekala a chladila ho ešte pred vniknutím do dreva.
  8. Pojazd píly (dráha) po koľajniciach - Našim zákazníkom sa najviac osvedčujú tzv. L profily a kolieska s drážkou. Dôvodom sú zrejme jednoduchosť prevedenia a cena. Pojazd je možné ukotviť pomocou podvalov alebo zabetónovať. Dôležitý je pevný podklad, ktorý má vplyv na rovinu, a samozrejme vodorovnosť s pílovým pásom.
  9. Dosadacie trámy, uhlové opierky, upínanie guľatiny - Je nutné vymyslieť tak, aby sa pracovníkovi s guľatinou dobre manipulovalo a aby sa dal kmeň k dráhe ľahko upevniť.
  10. Kryty hnacích kolies – Dôležitý bezpečnostný prvok, pílový pás totiž môže zísť z hnacieho kolesa alebo prasknúť a následne vyletieť von. Aby nedošlo k úrazu, je dobré opatriť pílu ochrannými krytmi. Jednou z možností je zakrytovať celé kolesá aj pás, častejšie sa však objavuje variant čiastočného zakrytia hnacieho kolesa v smere pohybu pásu (viď fotografie zelenej píly).
     
    Zásadné je zahnutie krytu smerom dole (vďaka tomu kryt podrží prasknutý vymrštený pás, aby nevyletel preč) a presah krytu dopredu smerom pred kolesá, aby sa dostal pod úroveň horného pásu (ak by pás zišiel napr. kvôli zlému nastaveniu, kryt mu znemožní odletieť preč). Ideálne je nechať medzi kolesami a krytom takú medzeru, ktorá umožní vymieňať pílový pás, ale zároveň mu zabráni jednoducho vyletieť.

Aký vybrať pílový pás a ako ho nastaviť?

  1. Hrúbka pásu - Pílové pásy na kmene mávajú hrúbku 0,9 alebo 1,1 mm (druhý variant je tuhší a spravidla lepšie drží v reze). Pásy je tiež dobré voliť s ohľadom na priemer hnacích kolies stroja.
  2. Rozstup zubov - na kmene odporúčame rozteč 1,1 TPI, rozvedené a naostrené na mäkké (SOFT) alebo tvrdé drevo (HARD).
  3. Dostupné rozmery pílových pásov na kmene môžete nájsť na našom webe - pílové pásy na drevo: rad RipperS Premium.
  4. Nasadenie a nastavenie pásu - S oceľovými či liatinovými kolesami by malo byť nastavenie pásu jednoduché a rýchle, kolesá s pneumatikami zase môžu lepšie reagovať na tepelnú rozťažnosť pásu. Zuby pásu by nemali ležať na kolese, ale presahovať von. Spadnutiu pásu bránia vodiace kladky, naklonením kolesa sa nastavuje pás tak, aby medzera medzi jeho zadnou hranou a vodítkom bola minimálna.
  5. Napínanie pásu - Pílový pás by mal byť napnutý na cca 200 N na 1 mm2 prierezu.

Máte jasno? Vyberte si svoj pás na drevo v našom e-shope. V prípade potreby sme vám k dispozícii na kontaktoch. Radi vám odpovieme na otázky a pomôžeme s výberom pílového pásu.

Dodržujte tiež bezpečnostné zásady práce, pristupujte k strojom s rešpektom a okolo zapnutej píly sa pohybujte opatrne.

Máte vlastné skúsenosti so stavbou domácej pásovej píly? Inšpiruje tiež ostatných dobrodruhov. Podeľte sa s nami o svoje dojmy do komentárov pod článkom a poďme o nich diskutovať.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.3
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre
Ján Štrbák
Dobry den mam otazku ohladom napinania pasu pisete 20N na mm2 takze ked mam pas hruby 1.1mm a siroky 35mm pude prierez 38.5mm2 x20N=770N co predstavuje 78kg ako v domacom prostredi pouzijem tento vysledok na pilovom pase cim a kde na pase posobit aby som to zmeral
Dakujem za odpoved
SIMONDS

Dobrý deň, ďakujeme za otázku. Ten prierez pílového pásu bude o niečo menší, pretože je potrebné zo šírky odčítať výšku zubov cca 5 mm. Pre domáce prostredie odporúčame napínať pílový pás tak, aby neplával v reze. A potom pokiaľ roztrhnutý pás položíte na podlahu a budú sa zdvíhať konce pílového pásu, znamená to že bol napnutý moc.

S pozdravom, Pavel Dudr

Máte otázku k tomuto článku?