Túto jednoduchú (a pritom tak zásadnú) otázku si položil zrejme každý, kto niekedy rezal drevo na pásovej píle. Dobre napnutý pás je základ – je dôležitý pre správne fungovanie stroja, pre kvalitu rezu aj pre bezpečnosť. Preto si teraz prejdeme niekoľko prvkov a náležitostí, na ktoré je dobré pri napínaní pamätať.

pozice pilového pásu na kole
pozice pilového pásu na kole

Pozícia pílového pásu na pásovnici

Pílový pás by mal byť na hornej pásovnici (horné koleso) umiestnený tak, aby päta zuba (teda najnižšia časť zuba) bola uprostred kolesa.

Docieliť je to možné naklopením hornej pásovnice pomocou skrutky, ktorá je umiestnená vzadu za ňou. Pri nastavovaní polohy pílového pásu musí byť pás aspoň čiastočne napnutý. A tiež sa uistite, že vám vodítka nebránia v posúvaní pásu (vodítka sa totiž nastavujú neskôr, až po umiestnení a dopnutí pásu).

Pokiaľ máte natoľko široký pás, že nie je možné umiestniť pätu zuba doprostred pásovnice, umiestnite ho tak, aby zadná hrana pásu ani špičky zubov netrčali mimo kolesa. Šírka pásu by nemala byť väčšia ako šírka pásovnice (článok Výber šírky pílového pásu na drevo). Počas toho, čo takto nastavujete umiestnenie pílového pásu, otáčajte rukou pásovnicu (pozor na prsty), sledujte, kam si pás sadá, a prípadne polohu regulujte.

A čo so spodnou pásovnicou (spodným kolesom)? Pokiaľ máte pílu v normálnom stave, nie je nutné spodnú pásovnicu riešiť – pás by si mal správne sadnúť sám, čo znamená, že špičky zubov ani zadná hrana pásu nebudú trčať von mimo pásovnice.

 

napnutý pilový pás na dřevo
napnutý pilový pás na dřevo

Kontrola napnutia

Pri napínaní pílového pásu majte stroj vypnutý, kryty otvorené a prstom kontrolujte prehnutie pásu – nemal by sa prehnúť do strany o viac ako 3 mm. Prehnutie pásu sa lepšie kontroluje na ľavej strane stroja, kde nie sú vodítka (s otvoreným krytom). Pás by mal mať pri poklepaní kovový zvuk.

Správna sila napnutia

Ak nie je pás dostatočne napnutý, bude v rezanom materiáli tzv. podrezávať (niekedy sa tiež hovorí „plávať“). Pokiaľ je pás naopak prepnutý, pravdepodobne skôr či neskôr praskne.

Na prasknutom páse si však môžete aspoň ľahko skontrolovať, či bol alebo nebol napnutý príliš. Položte si ho na zem a sledujte najmä oba konce. Ak pás leží voľne, miera napnutia bola v poriadku. Ak sa však konce zdvíhajú alebo sa pás ako taký prekrúca, znamená to, že bol prepnutý. V takom prípade by ste ho mali nabudúce napnúť menej.

Predpínanie pomocou ložiska s drážkou

Niektorí používatelia, ktorí režú jemné tvary (malé polomery), typicky napríklad pásom širokým 6 mm, používajú zadné oporné ložisko s drážkou. Táto drážka slúži na stabilizáciu pásu, takže sa vďaka nej lepšie vyrezávajú tvary.

Na predopnutie pílového pásu je v tomto prípade potrebné zadné ložisko posunúť o 3 mm dopredu. Zadná hrana sa vďaka tomu nevychyľuje do strán pri rezaní polomerov, pretože pás drží v drážke. Rovnako tak pás nemá tendenciu schádzať z pásovníc (kolies) pri vychádzaní späť von z rezaného materiálu.

Je dobré pamätať na to, že pri predpínaní pomocou ložiska sa pás na vrchnej pásovnici trochu posunie smerom dopredu. Je preto potrebné ho vrátiť späť do stredu šírky kolesa, respektíve vrátiť späť do stredu šírky kolesa pätu zuba (naklopením vrchnej pásovnice pomocou skrutky – viď vyššie).

Celkovo ale toto nastavenie nie je úplne štandardné – pri kontakte s ložiskom a drážkou totiž zadná hrana pásu viacej trpí, a pásy tak môžu z tejto strany skôr prasknúť (viac v článku Prečo praskajú pílové pásy na drevo).

Aké máte skúsenosti s napínaním pílových pásov vy? Máte vytipované nejaké zlepšováky alebo naopak často sa opakujúce problémy? Podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.6
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?