Zabiehanie pílového pásu na kov

Zaobstarali ste si nový pílový pás na kov? Prečítajte si, ako ho správne zabehnúť.

 

Nový pílový pás má z výroby veľmi ostré špičky zubov. Ak chcete, aby vydržal rezať dlho a rovno, je nutné ho pred prvým použitím správne zabehnúť. V opačnom prípade totiž hrozí vylomenie najostrejšej mikroskopickej špičky a môže dôjsť k výraznému skráteniu životnosti.

Ako teda postupovať pre najlepší výsledok?

  • Pred prvým použitím sa snažte pílový pás zabehnúť ideálne v mäkkom plnom materiáli. Nastavte prítlak na 50% a rýchlosť pásu na 50-80% normálnej hodnoty. Pre správne zabehnutie pásu je nutné, aby dochádzalo k tvorbe pilín. Piliny by mali byť jemné, vlasové. Doba zabiehania je 15-20 minút.
  • Každý deň pred pustením pásovej píly na plný výkon je vhodné prvý rez nastaviť opäť na nižšiu rýchlosť a prítlak, aby zuby a telo pílového pásu neutrpeli teplotný šok (rovnako ako u motora automobilu je vhodné studený motor nevytáčať do vysokých otáčok).

Ak pílový pás správne zabehnete, využijete jeho výkon na maximum, ušetríte svoje peniaze a nebudete strácať čas jeho častejšou výmenou. Dať si prácu so zabieháním sa preto rozhodne oplatí.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.7
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?