Ako vybrať pílový pás na drevo? # 2

V tomto článku sa pozrieme na to, ako zistiť správnu dĺžku, šírku a rozstup pílového pásu na drevo.

Aká je správna dĺžka pílového pásu?

Zistenie dĺžky

Dĺžka pílového pásu sa vždy odvíja od typu stroja a najčastejšie býva uvedená v užívateľskej príručke alebo na štítku píly. Pokiaľ nemáte možnosť týmto spôsobom dĺžku zistiť, môžete:

  • Zmerať prasknutý pílový pás.
  • Zmerať zvarený pílový pás - položte ho zvarom na zem, urobte vedľa zvaru čiarku, pílový pás po obvode tlačte proti podlahe, kým sa znovu neobjaví zvar, urobte druhú čiarku, zmerajte vzdialenosť medzi čiarkami.
  • Vziať špagát, obtiahnuť ho cez obežné kolesá po vonkajšom obvode a podľa jeho dĺžky určiť približnú dĺžku pílového pásu (neodporúčame, je to až posledná a nie príliš presná možnosť, ako dĺžku pásu určiť).

Najbežnejšie píly a dĺžky pásov

Parkside (LIDL): 1400 mm - Pílový pás 1400 mm

Scheppach HBS 261: 1790 mm - Pílový pás 1790 mm

Český Brod P 320/II: 2040 mm - Pílový pás 2040 mm

Scheppach Basa 3: 2360 mm - Pílový pás 2360 mm

výber šírky pílového pásu
výber šírky pílového pásu

Aká je správna šírka pílového pásu?

Vaša píla na drevo pravdepodobne umožňuje použitie viacerých rôznych šírok pílového pásu, rozptyl šírok je uvedený v užívateľskej príručke. Všeobecne platí, že ak je priemer obežných kolies na vašej pásovej píle 350mm alebo menší, nemali by ste používať širšie pílové listy ako 13 mm.

Čím širší pílový pás zvolíte (s ohľadom na možnosti vašej píly), tým bude mať vyššiu životnosť.

Zvoľte teda najširší možný pás s ohľadom na rádius, ktorý potrebujete rezať. Nasledujúca tabuľka vám pomôže približne určiť, aký rádius (polomer) sa dá s akou šírkou vykrúžit v jednom čistom reze (bez toho aby ste sa museli v reze vracať).

výber rozstupu pílového pásu na drevo
výber rozstupu pílového pásu na drevo

Akú veľkosť zuba (rozteč TPI) zvoliť?

Veľkosť zuba volíme podľa výšky rezaného materiálu (rozmer materiálu, ktorým naraz prechádza pílový pás), a ďalej podľa požadovanej čistoty rezu.

Hrubý zub tpi 2, tpi 3 a tpi 4 sa používa na veľké priemery a na hrubšie rýchle rezy. Sú vhodné na rezanie pozdĺžneho, mäkkého a surového (čerstvého) reziva.

Stredný zub tpi 4, tpi 6 a tpi 8 sa používa na bežné rezanie a je to najpoužívanejšia veľkosť zuba. Používa sa na pozdĺžne i priečne rezy, ponúka najlepší pomer medzi rýchlosťou a čistotou rezu.

Jemný zub tpi 10 a tpi 14 sa používa na jemné vyrezávanie a tam, kde je požiadavka na vysokú čistotu rezu. Najčastejšie sa používa na vyrezávanie preglejok alebo doskového materiálu do výšky 10mm.

Čo znamená TPI?

TPI je anglická skratka "teeth per inch" teda zuby na palec. Ide o počet zubov na jeden palec, čo je 25,4 milimetrov. Čím menšie číslo, tým väčšie zuby. Čím vyššie číslo tpi, tým viac zubov bude pás mať a tým jemnejší a menší bude zub. Nasledujúca tabuľka je prepočtom TPI na vzdialenosť v milimetroch medzi špičkami.

Označenie TPI Vzdialenosť medzi špičkami v [mm]
2 TPI 13 milimetrov
3 TPI 8,5 milimetra
4 TPI 6 milimetrov
6 TPI 4 milimetre
8 TPI 3 milimetre
10 TPI 2,5 milimetra
14 TPI 1,8 milimetrov 
774-img6216
774-img6216

Aký tvar zuba zvoliť? Čo znamená Regular, Skip a Hook?

Regular označuje normálny tvar zuba s uhlom čela 0°, nájdeme ho u jemnejších rozstupov 14, 10, 8 a 6. Výhodou tejto geometrie je hladký a čistý rez.

Skip označuje takú geometriu, kde vždy jeden zub akoby chýba, je preskočený (angl. skip - preskočiť). Uhol čela zuba Skip je 0° pre plynulý a menej agresívny vstup do rezu. Je vhodný pre produktívne rezanie a rozrezávanie materiálu nahrubo.

Hook označuje hákovitý tvar zuba s agresívnym uhlom čela 10°. Je vhodný na rezanie tvrdého alebo ťažko deliteľného dreva väčších priemerov.

Simonds pas na drevo vodorovne
Simonds pas na drevo vodorovne

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 4.6
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre
Pavel Pavlik
Penny den prosit vas o navrhnutie vasho pasu na pilu Dario SV 3 3kolesa s primero 250mm na rezanie make home atvrdeho dreva hrubky 15 =50mm+ radius 30mm dakujem
SIMONDS

Dobrý deň, ďakujeme za váš dotaz. Píla má 3 kolieska s priemerom 250 mm, odporúčam použiť pílový pás s hrúbkou 0,5 mm. Je tam viac ohybov než u bežnej pásovej píly s dvoma kolesami. Pri používaní silnejšieho pílového pásu môže dôjsť k prasknutiu pílového pásu. Dĺžka pásu je 2450 mm ? Odporúčal by som tento pás s rozstupom 4 TPI alebo jemnejší 6 TPI :  Flexback 2450x6x0,5 
Skontrolujte dĺžku a v prípade potreby ju zmeňte v konfigurátore. Šírka 8 mm by bola dostatočná na rezanie polomeru 30 mm, ale tento pás je k dispozícii len v hrúbke 0,65 mm. Ak by pásy nepraskali (v dôsledku ohybov), odporúčal by som vám vyskúšať aj tento pás s rozstupom TPI 6 alebo TPI 4: Flexback 2450 x 8 x 0,65
Ďakujem, veľa šťastia
Pavel Dudr

Lukas Bago
Zdravim mam pilu parkside a potrebujem rezat 2mm platky lipoveho dreva.Aky pilovy pas by som mal pouzit?
Ján Miškovič
Mám pilovy list od Vás na píle P 320/Český Brod. Keď sa snažím z hranola popri opierke odpíliť doštičku, tak po 5-8 cm prestane pilový list rezať v nastavenej hrúbke a má snahu rezať do jednej strany, čiže v rádiuse. Keď hranol podľa opierky držím nasilu tak sa začne na tú stranu list odkláňať a napínať. List je vyšrámovaný, nebude chyba v hnanom hornom kolese?
Kamil Šimeček

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz.

Předpokládám, že by mohl být problém ve vodítkách. Pokud máte na na pile originální vodítka s dřevěnými špalíky, doporučujeme nová vodítka od výrobce Gunsmithjm - pila s těmito vodítky řeže nesrovnatelně lépe.

Zakoupit je můžete zde:
https://gunsmithjm.blogspot.com/2019/01/vedeni-pasova-pila-p-320-ii-toto-je.html
objednávky mailem na gunsmithjm@centrum.cz

Věřím, že to pomůže.

Dále by mohl pomoci velký zub (tpi 3) a co nejširší pás, pro rovné řezy ideálně šířky 13mm

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat.

Kamil Šimeček - technický poradce

Luboš Jánoška
Dobrý deň.
Prosím o radu, akým pásom by som mal rezať suchý jaseň. Mám Makitu LB1200F s dlžkou pasu 2240mm.So strojom dodaný pás som "upiekol".Režem aj radius 60mm a hrúbku 80mm. Vyrabam drevene hračky . Už som rozmýšľal, že z dôvodu tvrdosti dreva pužijem pás na kov, pretože ručne čo režem tak používam klasickú pilu na kov.
Skúste mi poradiť, aky pás si mám u vas kupiť.
Dakujem
Jánoška
+421915751161
Adam Jégl

Dobrý den,

doporučuji Vám pilový pás FlexBack 13x0,65 TPI 4, cenu naleznete v odkazu níže.

Pilový pás na dřevo 2240/13x0,65/4-Hook

S pozdravem
Vojtěch Wolf
Produktový manažer

Máte otázku k tomuto článku?