V tomto článku sa bližšie pozrieme na problematiku napínania pílového pásu. Aby pílový pás rezal rovno, nepodrezával a nepadal z obežného kolesa, musí byť správne napnutý. A aby nepraskal, nesmie byť napnutý príliš veľmi. Ako spoznáme správne napnutie pílového pásu? A ako ho môžeme zmerať? Ako spoznáme, že sme pás napli málo alebo naopak príliš veľa?

jak napnout pilový pás na kov
jak napnout pilový pás na kov

Prečítajte si, ako napnúť pílový pás na drevo.

Nasadenie pílového pásu a napínanie s pomocou tenzomatu:

Pílu vyčistíme od pilín a nečistôt kefou alebo stlačeným vzduchom z kompresora. Dbáme na vyčistenie priestoru vodiacich prvkov (ložiská, tvrdokovy). Pás vložíme do píly a zľahka pritiahneme, aby neskĺzol z vodítok. Do priestoru medzi vodidlami vložíme tenzomat a upneme na pílový pás, nastavíme ukazovateľ na nulu. Sila napnutia sa udáva v Newtonoch na milimeter štvorcový (N/mm2). Pílový pás postupne napíname až do chvíle, kedy nám prístroj ukáže požadovanú hodnotu (tabuľka nižšie).

UPOZORNENIE – než si tenzomat zakúpite, uistite sa, že sa do vašej píly zmestí. Niektoré menšie hobby píly pracujú s obmedzeným priestorom a tenzomat s rozmerom 131x100mm do nich nie je možné upnúť. Pokiaľ nemáte možnosť použiť tenzomat, môžete vykonať vizuálnu kontrolu tanierových pružín - tanierové pružiny, ktoré sú súčasťou napínania väčšiny manuálne napínaných píl, by nemali byť stlačené na doraz.

Kontrola správneho usadenia

Po napnutí pílu krátko zapneme a necháme pás sadnúť (stačí trikrát až štyrikrát nechať pás prejsť pílou naprázdno). Potom skontrolujeme usadenie pásu v píle. Zadná hrana pásu sa nesmie dotýkať nákolku (zadného výstupku na obežných kolesách), musí tu byť medzera „na necht“, teda cca 1 mm. Taktiež sa pás nesmie dotýkať zadnou hranou vodiacich tvrdokovov. Všetky ložiská sa musia voľne otáčať (kontrolujeme pred nasadením pílového pásu), ich zlá funkcia spôsobí predčasné poškodenie pílového pásu.

Rovinnosť nastavenia pásu medzi vodidlami kontrolujeme ustrižkom pílového pásu s dĺžkou 30-40 cm, ktorý vložíme do prázdnej píly a skontrolujeme, či je pás medzi ložiskami kolmo a pevne fixovaný (nevikla sa do strán) a zároveň je možné dostatočne voľne posúvať dopredu a dozadu (nesmie príliš drhnúť). Ústrižok pílového pásu môžeme na vyžiadanie zadarmo pribaliť k objednávke.

Problémy pri nesprávne napnutom pílovom páse:

MÁLO NAPNUTÝ pílový pás podrezáva, nereže rovno. Môže tiež spadnúť z obežného kolesa.

PREPNUTÝ, PRÍLIŠ NAPNUTÝ pílový pás predčasne praskne, môže prasknúť vo zvare aj mimo zvaru, často sa po obvode pílového pásu objavujú mikrotrhliny.

Kontrola, či pílový pás nebol prepnutý, sa vykoná tak, že prasknutý pílový pás položíte na podlahu alebo rovnú podložku vonkajšou plochou (tou, ktorá neležala na obežnom kolese). Pokiaľ pás nebol prepnutý, bude ležať voľne na podložke. Pokiaľ bol pás prepnutý, bude výrazne (viac ako 10mm) zdvíhať konce, prípadne vôbec nebude možné ho na rovnú podložku položiť.

💡 Tip ako riešiť aj iné problémy sa dozviete v článku: Prečo praskajú pílové pásy na kov? Najčastejšie problémy.

Tabuľka napínania pílového pásu

Rozmer pílového pásu Sila napnutia
13 x 0,65 mm 130-150 N/mm2
20 x 0,9 mm 160-180 N/mm2
27 x 0,9 mm 200-220 N/mm2
34 x 0,9 mm 240-250 N/mm2
41 x 1,3 mm 250-260 N/mm2
54 x 1,3 mm 260-280 N/mm2
54 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
67 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
80 x 1,6 mm 280-300 N/mm2

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?