Zvary pílových pásov Dudr Saw sú precízne a odolné. Za ich kvalitu vždy ručíme, pretože sú našou najdôležitejšou pridanou hodnotou. Pokiaľ by vám pílový pás od nás praskol vo zvare, pošleme zadarmo nový alebo vám pomôžeme vyriešiť príčinu praskania. Ako v takom prípade postupovať? A prečo je vlastne kvalitný zvar taký dôležitý? Čítajte ďalej, všetko prehľadne vysvetlíme.

Zvar pílového pásu Dudr Saw
Zvar pílového pásu Dudr Saw

Za vlastné zvary ručíme. Ako zvárame?

Kvalitný a perfektne zhotovený zvar je zásadným predpokladom na to, aby pílový pás rezal spoľahlivo a dlho vydržal. A presne také zvary robíme – máme totiž unikátny postup zvárania a viac ako 30 rokov skúseností v odbore. Zvárame na moderných zváracích poloautomatoch nemeckého výrobcu IDEAL Werk.
 
Naša technológia: Zvary vykonávame bez prídavného materiálu. Zvárame tzv. natupo (oba konce pílového pásu sú priložené k sebe a vnikajú do seba pri prechode elektrického prúdu). Prebytky materiálu okolo zvaru obrúsime a až potom vykonávame žíhanie (tepelná úprava spoja). Obvykle sa pásy žíhajú hneď po zvarení, čo je jednoduchšie, ale my sme presvedčení, že žíhanie čistého zvaru je presnejšie. Zvar už potom neleštíme, aby bolo vidieť, že je urobený starostlivo a bez nerovností.
 
Dobre vieme, že problémy s rezaním a praskanie pásov vás akurát zdržujú a stoja peniaze navyše. A tak je pre nás dôležité, že sa môžete na náš zvar vždy spoľahnúť. Ročne pripravíme vyše 70 tisíc pílových pásov a evidujeme len minimum reklamácií zvaru. Navyše s každým pásom posielame aj QR štítok, na ktorom sú uvedené okrem iného iniciály zvárača. Vďaka tomu môžeme zváračovi v prípade reklamácie poskytnúť spätnú väzbu a pracovať na zlepšení.
 
Za kvalitou svojho zvaru si stojíme, a preto naň poskytujeme záruku. Pokiaľ by vám pílový pás od nás praskol vo zvare, dajte vedieť – buď vám pošleme nový pás alebo vám pomôžeme vyriešiť príčinu praskania. Na rezanie bez problémov tiež odporúčame naše tipy a rady o napínaní pílového pásu do stroja alebo o chladení.

Ako reklamovať prasknutý zvar

  1. Pokiaľ by sa stalo, že vám pílový pás praskne vo zvare, kontaktujte nás. Ideálne nám napíšte e-mail s popisom situácie a fotografiami poškodeného pásu. Vo väčšine prípadov sme schopní posúdiť reklamáciu bez nutnosti fyzického odovzdania tovaru.
  2. Prasknutý pás musí byť zakúpený u nás. Prosíme, aby ste boli v prípade potreby pripravení nákup u nás doložiť (napr. číslom objednávky alebo menom a približným časom nákupu).
  3. Po uznaní reklamácie vám pošleme nový pílový pás. (Väčšinou nie je riešením prasknutý pás druhýkrát zvariť – pás totiž môže byť skrivený alebo mať vylámané zuby. Opakovaným zvarením navyše dôjde k skráteniu pásu, takže by sa nemusel vojsť na stroj.) Pokiaľ zistíme, že príčinou prasknutia pásu nie je zlý zvar, pomôžeme vám nájsť a vyriešiť príčinu vášho problému.

Upozornenie: Pokiaľ je pílový pás na konci životnosti a zuby už sú tupé, dochádza k veľkému pnutiu v materiáli, ktorý je po mnohých tisícoch ohyboch unavený. Preto pás často ukončí svoju životnosť prasknutím, niekedy aj vo zvare. V tomto prípade však nejde o vadu zvaru, preto sa na tento prípad záruka výmeny pásu za nový nevzťahuje.

Rozdiely medzi kvalitným a nekvalitným zvarom

Zvar je citlivým miestom pílového pásu, a preto jeho zhotovenie vyžaduje starostlivosť. Pri zváraní dochádza k veľkému tepelnému pôsobeniu na materiál, čo môže vo výsledku ovplyvniť mechanické vlastnosti pásu, ako sú pevnosť, pružnosť alebo odolnosť proti únave. Kvalitný výrobca dokáže tieto riziká minimalizovať a zhotoviť zvar, ktorý má so zvyškom pílového pásu porovnateľné vlastnosti.
 
V chybnom či krivom zvare môžu byť nerovnosti a deformácie na pohľad zjavné, alebo naopak zle rozoznateľné (napr. miesta s odlišnou štruktúrou materiálu alebo s väčším napätím). Také zvary sú menej odolné alebo nerovnomerne zaťažované a môžu robiť problémy pri rezaní.

Na čo si dávať pozor? Ako rozoznať prejavy kvalitného a nekvalitného zvaru:

  • Radius prehnutia. Keď pílový pás prehnete v mieste zvaru, rádius by mal byť rovnaký ako v miestach, kde zvar nie je. Týmto spôsobom sa dá rozoznať, či je zvar príliš mäkký, alebo naopak príliš tvrdý.
  • Rozstup zubov. V mieste zvaru by mal byť rozstup rovnaký ako v miestach mimo zvaru, nesmie vzniknúť príliš veľká, alebo naopak príliš malá medzera medzi zubami. (Pri zvarení dochádza k úbytku materiálu – pokiaľ je proces zvárania správny, tak sa s úbytkom počíta a medzera nevznikne.)
  • Obrúsenie pásu v mieste zvaru. Po obrúsení zvaru vo výrobe by sa nemala hrúbka pásu v mieste zvaru stenčiť. Zároveň by nemalo dôjsť ani k výraznejšiemu zbrúseniu šranku (rozvod zubov do strán). Pokiaľ zvarené konce pásu nenadväzujú presne alebo pokiaľ chýba šrank, bude pílový pás v mieste zvaru pri rezaní skákať (hlavne pri rezaní profilov).
  • Časté praskanie vo zvare. Pokiaľ vám pásy vo zvare praskajú opakovane, môže byť práve nekvalitné zvarenie hlavnou príčinou. Pri cyklickom zaťažení pílových pásov je zvar síce o trochu náchylnejší na únavu materiálu, kvalitne vykonaný zvar by však mal tieto rozdiely minimalizovať a vydržať dlho. (Ak ale problémy pretrvávajú, hoci ste vyskúšali viac dodávateľov a na pásoch nie je zjavná vada, môže byť príčinou aj zlá konštrukcia alebo údržba stroja, prípadne zlé používanie pílového pásu.)

Pozor, existujú aj ďalšie možné príčiny, prečo vám pílové pásy zle režú. Nie vždy musí ísť o zlý zvar. Zistite viac v našich článkoch – Problémy s pásmi na drevo a Problémy s pásmi na kov.

Aké sú vaše skúsenosti so zvarmi pílových pásov? Máte nejaké otázky? Pýtajte sa alebo sa podeľte s nami aj s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?