Pásovou pílou (strojom) to začína - ale akú presne vybrať? Na trhu ich je obrovské množstvo a aspektov, podľa ktorých si zákazník vyberá, môže byť celý rad. Pretože dodávame pílové pásy v podstate na všetky druhy strojov, mali by sme mať celkom široký prehľad. Či už ste modelári, nadšení domáci majstri alebo profíci, veríme, že vám dokážeme poradiť. A rovno pridáme aj tipy na pásy, ktoré sa k vašej píle budú hodiť. Čítajte ďalej a pokojne sa pod článkom v komentároch podeľte s nami o svoje skúsenosti.

Poradíme vám s výberom stolovej pásovej píly
Poradíme vám s výberom stolovej pásovej píly

Základné parametre píly – výška a šírka rezu

VÝŠKA REZU. Výrobcovia pásových píl uvádzajú ako jednu z hodnôt maximálnu výšku rezu. Pokiaľ ale hodláte takú hodnotu rezať pravidelne, radšej zvoľte väčšiu pílu. Nie je príliš dobré dlhodobo pracovať na maximálnej možnej hranici toho, čo vaša píla dovolí. Pásy by v takom prípade mohli rýchlejšie odchádzať, zastavovať sa v reze a stretávať by ste sa mohli aj s nedostatočným výkonom stroja.

Naopak, ak potrebujete urobiť jemnú prácu (napríklad rezanie tvarov alebo veľmi presné rezy), nepreháňajte to s veľkosťou stroja. Príliš tenký pás na príliš veľkej píle paradoxne nemusí byť zas tak stabilný. Skrátka a jednoducho - veľké stroje sa hodia na rezanie veľkých rozmerov a malé stroje naopak na rezanie malých rozmerov.

ŠÍRKA REZU. Dá sa charakterizovať ako veľkosť rezaného materiálu, ktorá sa zmestí medzi rám stroja a pílový pás. Táto hodnota sa často uvádza ako tzv. parameter vyloženia a závisí od veľkosti (priemeru) kolies. Funguje tu jednoduchá rovnica - čím väčšie kolesá, tým väčšia šírka rezu (pozor, neplatí pre pásové píly, ktorých konštrukcia sa skladá z troch kolies).

Ak výrobca neudáva priemer kolies, mal by sa dať aspoň približne odvodiť, pretože bude len o niečo menší ako hodnota šírky rezu. Je tiež dobré pamätať na hrúbku vodiacej lišty – pokiaľ ju totiž budete chcieť medzi rámom a pásom, šírka rezu sa zmenší.

Čo sa hodí vedieť pred nákupom stolovej pásovej píly

STARŠIE A POUŽITÉ PÁSOVÉ PÍLY. Máte v dielni stroj, ktorý už niečo pamätá? Alebo sa chystáte podobný kúpiť napríklad niekde na bazáre? Ak áno, bude sa vám hodiť vedieť, že  takéto pásové píly bývajú spravidla nielen ťažšie a pevnejšie (na materiáli sa skôr veľmi nešetrilo), ale aj jednoduchšie – teda napríklad bez vodiacej lišty, merítka alebo možnosti rýchlo povoliť či napnúť pás. Z našich skúseností vieme, že pri starých pílach sa väčšinou oplatí renovovať minimálne vedenie pásu a pogumovanie kolies, poprípade vymeniť ložiská a vodiacu lištu si vyrobiť.

NOVÉ PÁSOVÉ PÍLY. Ak sa rozhodnete pre fungl nový stroj, tak aký vybrať? Na čo sa ktorá píla hodí? A s akými pílovými pásmi bude fungovať najlepšie? Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, pripravili sme praktický prehľad s konkrétnymi tipmi. Na tieto účely rozlišujeme tri kategórie pásových píl podľa veľkosti (priemeru) kolies:

  • Malé pásové píly (200 až 250 mm)
  • Stredné pásové píly (250 až 325 mm)
  • Veľké pásové píly (325 až 800 mm)

Nezabúdajte, že dôležitým aspektom pri výbere stroja sú aj materiály, z ktorých je vyrobený, a cena. Dá sa totiž povedať, že cena zodpovedá nielen kvalite, ale aj produktivite. U lacnejších strojov bývajú použité napr. tenšie plechy, z liatiny je vyrobený tak maximálne stoj a výkon motora bude slabší. Veľkou nevýhodou môžu byť plastové diely (skrutky, páčky a pod.), ktoré pri častom používaní alebo veľkej sile pokrútite či odlomíte. Tým, ktorí pílu využijú len občas, môže lacnejší variant stačiť, ale profesionálom by sme odporučili skôr drahší stroj.

💡 Vôbec najlepšie je pred nákupom pílu niekde vyskúšať. A pokiaľ tú možnosť nemáte, môžu vám pomôcť aspoň videá na YouTube, vďaka ktorým si o práci na vytipovanom stoji urobíte lepšiu predstavu.

malé pásové píly JET, ATIKA, GÜDE
malé pásové píly JET, ATIKA, GÜDE

I. Malé pásové píly – priemer kolies 200 až 250 mm

Ide o najmenšie pásové píly, medzi ich atribúty patrí napájanie na 220 V či nemenná rýchlosť pásu (600, alebo 900 m/min). Tieto stroje mávajú bočnú vodiacu lištu, jednoduchý naklápací stôl (0 ° až 45 °) s rozmermi okolo 300 x 300 mm a v niektorých prípadoch aj uhlové posuvné pravítko. Podľa našich skúseností sa tieto píly hodia na rezy do výšky 5 cm (výnimočne do 10 cm, avšak za cenu menšieho výkonu).

Príklady malých pásových píl: JET JWBS-9X, HECHT 8925, Einhell TC-SB 200/1, LIDL Parkside PBS 350 A1, Atika BS205, Güde GBS 200, Roxta RPP-225.

Aké pílové pásy vybrať na malý stroj?

  • Dĺžka pásu: Pohybuje sa od 1400 do 1600 mm.
  • Šírka pásu: Stroje mávajú vo výbave najčastejšie pílový pás so šírkou 6 (7) mm, použiteľné bývajú pásy široké od 3 do 12 (13) mm. Najužšie pásy sa spravidla dobre hodia napríklad na vyrezávanie z preglejky. Pre ďalšie podrobnosti a súvislosti mrknite na náš článok TU.
  • Hrúbka pásu: Výrobcovia dodávajú so strojom najčastejšie pásy hrúbky 0,36 mm (čo je na kolesá s malým priemerom 200 mm technicky správne). Naši zákazníci si však obľúbili hrúbku 0,5 mm a aj my ju odporúčame – taký pás je tuhší a lepšie sa s ním počas práce na stroji zaobchádza.

🔥 NAŠE TIPY: Najviac sa v tejto kategórii používajú 1400x6x0,5mm TPI 6 Skip a 1400x6x0,5 TPI 4 Skip. Na najjemnejšie vyrezávanie sa ideálne hodí najužší pás v našej ponuke 1400x3x0,65 mm TPI 14 Regular.

stredne veľké pásové píly Holzmann, Scheppach, Makita
stredne veľké pásové píly Holzmann, Scheppach, Makita

II. Stredné pásové píly – priemer kolies 250 až 325 mm

Bývajú najčastejšie napájané na 220 V a disponujú naklápacím stolom (v rozmedzí 45 ° alebo viac) v rozmeroch okolo 500 x 500 mm. Na stredných pílach spravidla nechýba bočná vodiaca lišta, pravítko na odmeranie šírky rezu alebo uhlové posuvné pravítko. Niektoré môžu mať aj také vychytávky ako osvetlenie či laserové pravítko. Častou a užitočnou vlastnosťou sú dve voliteľné rýchlosti pásu, poprípade aj možnosť túto rýchlosť plynule meniť. (Vyššia rýchlosť pásu sa hodí na rezanie mäkkého dreva a veľkých priemerov, nižšia rýchlosť naopak na tvrdé drevo a menšie priemery.)

Stredne veľké píly sú také univerzálne stroje, ktoré vám umožnia tvarové rezanie aj rovné rezy. Kto má takýto stroj vo svojej dielni, tomu sa výrazne rozširujú možnosti práce s materiálom.

❗️Avšak pozor, na každodenné rozrezávanie 14 cm hrubých trámov to nie je. Na také rezanie výkon strednej píly zrejme stačiť nebude, lepšie by si s tým poradila veľká píla (napokon aj pílové pásy s rozstupom zubov TPI 2, ktoré sa na to hodia najlepšie, sú vzhľadom k hrúbke 0,8 mm vhodné skôr na veľké stroje).

Príklady stredných pásových píl: Holzmann HBS300J, Makita LB1200F, Holzstar HBS251, DeWALT DW739, DW 738, Scheppach BASA 3, HBS400.

Aké pílové pásy vybrať na stredný stroj?

  • Dĺžka pásu: Pohybuje sa v rozmedzí od 1600 do 2400 mm.
  • Šírka pásu: Pokiaľ dostanete vo výbave so strojom aj pílové pásy, môžu sa líšiť šírkami. Na tieto píly sa spravidla hodia pásy so šírkou 3 až 15 (16) mm. Záleží tiež na tom, či hodláte rezať tvary (na to slúžia užšie pásy) alebo potrebujete rovné rezy (širšie pásy). S výberom šírky poradíme TU.
  • Hrúbka pásu: Ideálna je 0,5 alebo 0,6 mm.

🔥 NAŠE TIPY: Najpoužívanejšie pásy tejto kategórie sú v šírke 16x0,65 v rozstupe TPI 3 Skip (napríklad na pílu Holzmann HBS300J-230V je to pás 2240 x 16 x 0,65 TPI 3-Skip). Viac o rozstupoch si prečítajte TU.

veľké pásové píly Holzkraft, PROMA, Holzmann
veľké pásové píly Holzkraft, PROMA, Holzmann

III. Veľké pásové píly – priemer kolies 325 až 800 mm

Pri veľkých pásových pílach sa stretnete predovšetkým s napájaním na 400 V. Prakticky každý takýto stroj bude mať naklápací stôl so šírkou okolo 700 mm, rozsah možného naklápania býva rôzny. Štandardom by mali byť bočná vodiaca lišta (s odmeraním šírky rezu) či uhlové posuvné pravítko a určite sa v niektorých prípadoch stretnete s vychytávkami typu osvetlenia alebo laserové pravítko.

Väčšina veľkých píl by mala pracovníkovi umožniť voľbu rýchlosti pílového pásu (vyššia rýchlosť pásu sa hodí na rezanie mäkkého dreva a veľkých priemerov, nižšia rýchlosť naopak na tvrdé drevo a menšie priemery). Tieto stroje sú výkonné, a preto sa skvele hodia na rozrezávanie dreva väčších rozmerov (teda na rovné rezy).

Príklady veľkých pásových píl: Holzkraft HBS633S, HBS533, PROMA PP-500, Holzmann HBS800, Scheppach Basa 4, JESAN KOVO PPW800.

Aké pílové pásy vybrať na veľký stroj?

  • Dĺžka pásu: Pohybuje sa od 2400 do 5600 mm.
  • Šírka pásu: Používajú sa pásy široké od 10 do 30 mm, vo výbave so strojom očakávajte skôr širšie pásy na rovné rezy. Aj s veľkou pílou však možno rezať (väčšie) tvary – vyberte si u nás vhodný pás menšej šírky, pomôcť vám k tomu môže článok TU.
  • Hrúbka pásu: 0,8 mm, 0,9 mm alebo 1,1 mm. Zriedka môže poslúžiť aj hrúbka 0,65 mm (platí pre najmenšie stroje v tejto kategórii).

🔥 NAŠE TIPY: Najpoužívanejšie pásy tejto kategórie sú v šírke 19x0,8 v rozstupe TPI 3 Skip alebo TPI 2 Hook (napríklad na pílu LAGUNA 14BX je to pás 2946x19x0,8 TPI 3-Skip). Viac o rozstupoch si prečítajte TU.

🔎 Tak čo, už máte vytipovanú pílu? Vystačíte si s nejakou menšou, alebo pôjdete radšej do veľkej? Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek stroj, nezabudnite, že dôležité sú aj kvalitné pílové pásy! Skúste napríklad tie naše. Vo vyhľadávači TU vám odporučíme jednotlivé pásy aj ucelené sady priamo pre vašu konkrétnu pílu, aby ste ju využili naozaj naplno. (Viac o vyhľadávaní pásov podľa stroja píšeme v článku TU). Využiť môžete aj náš konfigurátor.

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?