Základná terminológia pílových pásov

V tomto článku sa zameriavame za základné pojmy z oblasti pílových pásov.

Pásová pila se dvěma koly
Pásová pila se dvěma koly

1) Pásová píla

Obrábací stroj s dvoma (výnimočne troma) obežnými kolesami, z ktorých je jedno poháňané motorom. Na vonkajšom obvode obežných kolies je nasadený a napnutý pílový pás. Konce sú zvarené k sebe, tým je vytvorený takzvaný nekonečný pás (jeho pohyb nie je tam a späť ako u katru alebo starších strojných píl, ale zuby sa pohybujú proti rezanému materiálu stále dopredu). Napínací ťah pílového pásu je podľa druhu a šírky 150-250 Nm/mm2.

Alternatívne názvy:

 • pásovka

Základné delenie:

 • pásová píla na obrábanie dreva,
 • pásová píla na obrábanie kovu,
 • pásová píla na delenie mäsa a kostí,
 • pásová píla na rezanie špeciálnych materiálov.

Obstarávacia cena:

Podľa určenia a typu 75 € - 385 000 €. Pre domácich majstrov sa bežná pásová píla pohybuje okolo ceny 300 €. 

 

sbx one
sbx one

2) Pílové pásy

Obrábací nástroj vyrobený z úzkeho plechu z uhlíkovej ocele (väčšinou pásy na drevo) alebo pružinovej ocele (väčšinou pásy na kov) s vysekanými, vybrúsenými alebo vyfrézovanými zubami. Práca, ktorú pílový pás vytvára, sa nazýva trieskové obrábanie. Pohybom zuba pílového pásu proti materiálu a tlakom na pás alebo na materiál vzniká na špičke zuba trieska, ktorá sa hromadí v medzizubovej medzere a potom, čo zub vyjde z materiálu, trieska vypadne alebo je vymetená von.

Alternatívne názvy:

 • pílový plát,
 • pásová píla,
 • pílový opasok,
 • pílové listy,
 • plátok,
 • pílka,
 • a ďalšie menej známe názvy.

Obstaranie pílových pásov:


Články s výberom pílových pásov:

zub pílového pásu
zub pílového pásu

3) Zub pílového pásu

Geometria zuba určuje, ako sa pás bude v reze správať, ako bude odvádzať triesku, ako bude odolný proti vibráciám a nárazom. Základnými parametrami geometrie zuba sú: Uhol čela, uhol chrbta, výška zuba, rozstup zuba (vzdialenosť medzi špičkami) a šírka rozvodu (prierez). Zuby pílového pásu sú najdôležitejšie a zároveň najnamáhanejšie súčasti pílového pásu, pretože zaisťujú samotnú prácu (tvorbu triesky) a sú v priamom kontakte s materiálom.

Materiál zuba a jeho tvrdosť sa líši v závislosti od toho, do akého materiálu je pílový pás určený:

 • Kalené zuby: Sú určené najmä na drevo. Do pásoviny z uhlíkovej ocele je vyfrézovaný tvar zuba, špičky sú zakalené na 62 HRc. Výhodou tohto pásu je nízka cena.
 • Bimetalové zuby: Sú určené najmä na rezanie kovu. Na pásovinu z pružinovej ocele je laserom navarený opasok z HSS rýchloreznej ocele. Potom sú do pásoviny vyfrézované alebo vybrúsené zuby, takže HSS materiál zostane iba na špičke zuba. Tvrdosť špičiek HSS je 67-69 HRc. Výhodou tejto konštrukcie je dobrý pomer cena/výkon, odolnosť proti poškodeniu a veľký rozsah rezateľných materiálov (univerzálnosť použitia).
 • Karbidové zuby: Sú určené pre rezanie tvrdých ocelí a titánových zliatin, špeciálnych kompozitných materiálov, stavebných hmôt, abrazívnych poréznych materiálov a do mnohých ďalších aplikácií. Na pásovinu z pružinovej ocele sú navarené guličky spekaného karbidu volfrámu, ktoré sú potom na presných brúskach zo všetkých strán zbrúsené na požadovaný tvar. Tvrdosť zubov je 92 HRc Výhodou tohto riešenia je veľmi čistý rez a schopnosť rezať problematické materiály. Nevýhodou je vysoká cena. Aleternatívne názvy sú: vidiové pásy, tvrdokovové pásy, TCT pílové pásy (skratka anglického Tungsten Carbide Tips = zuby z karbidu volfrámu).
 • Stelitové zuby: Sú určené na rezanie kmeňov na profesionálnych kmeňových pílach. Do pásoviny sú vysekané zuby, na ktorých špičky sú navarené guličky stelitu, ktoré sú potom obrúsené podobne ako u karbidového pásu. Viac o stelitovaných pásoch nájdete na www.dudr.cz

U zuba pílového pásu je veľmi dôležitým parametrom uhol čela:

 • Vyšší až vysoký uhol čela (tzv. pozitívny a superpozitívny zub) sa používa na rezanie tvrdých a húževnatých materiálov - u pásov na drevo je to geometria Hook, u pásov na kov sa jedná o geometriu SiClone.
 • Nulový uhol čela je vhodný na rezanie bežných konštrukčných materiálov. Pre rezanie dreva používame Regular a Skip, pre rezanie kovu je vhodný Epic a SBX.

Uhol chrbta a jeho tvar hrajú úlohu v odolnosti zuba proti poškodeniu a určujú veľkosť medzizubovej medzery.

 • Menší uhol chrbta znamená robustnejší zub odolný proti poškodeniu, medzizubová medzera je však menšia a nepojme toľko triesok. Používa sa pri rezaní tenkých profilov a tvrdších materiálov (Hook na drevo, SBX na kov).
 • Väčší uhol chrbta sa používa u pásov, ktoré sú určené na mäkký materiál, ktorý tvoria veľa triesky (Skip na drevo, EPIC GP na kov).

4) Prerez

Rozvod zuba, slangovo nazývaný šrank, má vplyv na šírku škáry, ktorú pílový pás svojim rezom vytvorí. Väčší rozvod zuba sa používa do materiálu, ktorý má tendenciu ku zvieraniu (rada SBX GP pre rezanie konštrukčných otvorených profilov alebo Hook pre rezanie tvrdších drevín). Menší prerez sa volí tam, kde je potrebné dosiahnuť vyššiu kvalitu a čistoty rezu (Regular na drevo, EPIC GP alebo SiClone na kov).

5) Zvar pílového pásu

Dôležitá súčasť každého pílového pásu. Pás je zastrihnutý na presnú dĺžku a na tupo zvarený zváracím poloautomatom technológiou odporového zvárania. Správne vykonaný zvar je rovný, hladký a neprejavuje sa v reze skákaním alebo hojdaním. Perfektný zvar je dôležitým know-how a zároveň vizitkou každého výrobcu pílových pásov.

U nás sa pýšime tým, že dávame záruku na zvar. Ak vám náš zvar praskne, vymeníme vám ho za nový.

Tématické fotky

Pomohol vám tento článok?

Ohodnoťte a pomôžte nám zlepšovať náš obsah

Celkové hodnotenie 5.0
Hodnotenie
article-rationg-decoration
Komentáre

Máte otázku k tomuto článku?